Już w piątek 24 kwietnia otwarcie Tutti Santi w Ostrowie Wielkopolskim !!!

środa, 22 Kwiecień 2015 r.

Już w piątek 24 kwietnia otwarcie Tutti Santi w Ostrowie Wielkopolskim !!!

Mistrz Włoch i V-ce mistrz Świata w pizzy klasycznej otwiera pierwszy lokal sieci pizzerii „Tutti Santi” w Ostrowie Wielkopolskim

We wtorek 21 kwietnia 2015 w Ostrowie Wielkopolskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Nasze miasto osobiście odwiedził V-ce mistrz świata i Mistrz Włoch w pizzy klasycznej Pan Valerio Valle.

Valerio Valle przyleciał do Polski specjalnie na szkolenie i otwarcie w Ostrowie Wielkopolskim lokalu sieci pizzerii Tutti Santi.

Mistrz Valerio osobiście szkolił zespół pracowników Tutti Santi, dzięki temu pizza serwowana w Tutti Santi jest zawsze robiona ściśle wg receptur Mistrza.

Goście mogą próbować pizzy tworzonej tylko w oparciu o oryginalne włoskie produkty (min mąka 5 stagioni, sos pomidorowy z pomidorów pelati, mozzarella di Bufala , szynka prosciutto cotto i wiele innych włoskich produktów ). Zastosowanie tylko włoskich produktów w procesie produkcji pizzy oraz specjalnej technologii dojrzewania ciasta jest kluczowe. Właśnie one sprawiają, że ta pizza otrzymuje wyrafinowany, nieporównywalny z innymi pizzami smak.

Pizzerię w Ostrowie Wielkopolskim będzie prowadził uczeń Valeia Valle, który od dwóch lat pracuje pod jego okiem i jest jednym z członków jedynej polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Rzymie.

Jakość pizzy w Tutti Santi gwarantuje sam mistrz Valerio, który zajmuje jedno z wysokich miejsc w TOP 25 (raniking najlepszych włoskich pizzaiolo (pizzermen). Teraz Ostrów Wielkopolski dołączył do grona niewielu polskich miast gdzie można zjeść oryginalną włoska pizzę, nad której jakością czuwa sam mistrz Włoch.

Valeio Valle to wielokrotnie nagradzany , jedne z czołowych włoskich pizzaiolo, który zdobywa najwyższej wagi trofea na międzynarodowych konkursach pizzy we Włoszech i innych krajach, min:

-1 Miejsce Narodowy Mistrz Włoch – Pizza klasyczna ;

-Najlepsza Pizza – technika I wypiek, Mistrz Włoch

-1 Miejsce trofeum Alimonti ;

– Vice – Mistrz Świata Pizzy z mąki kamut ;

– Tytuł Mistrza – Osiągnięcia w dziedzinie pizzy „Wiedza na rzecz wzrostu” ;

-3 miejsce: Pizza e Vino Ecotour 2008 ;

-7 Miejsce w World Championship Pizza Rimini Wysoka jakość ;

-3 ° Miejsce Umiejętności techniczne Salerno 2008 ;

-7 miejsce Pizza Klasyczna – Salerno 2008 ;

– Śródziemnomorska Nagroda za profesjonalizm 2010 : kategoria pizzy ;

– Pizza- Oscar 2010 : najlepsza prezentacja ;

– Best Oscar Pizza Technika w 2011 ;

– Śródziemnomorska Nagroda za profesjonalizm w 2012 : Kategoria pizzeria

– Wybrany przez zespół Luigiego Cremona do udziału w „Pizze Neapolu ” najlepszy Piekarz Emerging 2013 ”

– Aktualnie w TOP 25 Włoskich Pizzaioli wg Roberto Piccinelli

Pizzeria Tutti Santi dla gości będzie czynna już od 24 kwietnia(piątek) 2015. Lokal zajmuje cały parter kamienicy przy pl. 23 stycznia 16